En sommer er over.

Nå er sommeren over og de aller fleste er i full gang igjen. Håper at alle har hatt en fin sommer.
I forrige uke så var OFUR på Arendalsuka

Nå er sommeren over og de aller fleste er i full gang igjen. Håper at alle har hatt en fin sommer.
I forrige uke så var OFUR på Arendalsuka. Som dere sikkert en del har fått med seg på fb sidene våres og Instagram, så skjedde det mye. Vi deltok på standen til Velferdsalliansen. Der var det mange innom og vi fikk promotert oss godt. Materiale vi hadde med fikk ben å gå på. Jeg var med på 2 arrangementer i regi av Velferdsalliansen og det var fullt på begge. Det var flere som tok kontakt etterpå og ville snakke mer med oss. Alt denne uka har flere tatt kontakt. Vi var også på en del andre arrangementer også og synliggjorde oss. Så dette inspirerer oss på å jobbe videre.
Det er nok å ta tak i. Den store saken som kom der nede var jo NAV som må kutte i tilbudet på tiltakene grunnet at de hadde brukt opp budsjettet på 8 milliarder kr. Det NAV sjefen sa der nede på et møte jeg var tilstede på var at de måtte bremse disse og se på videre nye tiltak. Grunnen var det at det var flere som måtte på tiltak og da tok han særskilt 2 grupper De som skal avklares for uføretrygd og Ukrainerne. Dere har sikkert fått med dere i går at det er mye verre enn det som først kom. Her vil alle ha flere i jobb også skjer dette.
Snakket også med mange som er uføretrygdet og har en funksjonshemming, men de får ikke jobb grunnet det. Hele tiden prates det om at flere i jobb, men da må de fokusere mer på det. Hele tiden hørte vi om at det er så mange unge som faller utenfor. Per i dag er det ca. 22 000, som er det under 30 år av de igjen er det 40 % som aldri kommer i jobb grunnet store funksjonshemminger. Det vil da si at det er ca. 13 000 andre igjen med andre sykdommer og funksjonsnedsettelser. NAV sin statistikk sjef kom med dette. Det er ca. 115 000 som ikke er i arbeid eller på skole. Hvorfor fokuseres det ikke da mer på dem når det er ca. 73 000 andre som ikke er under noe enn oss uføre?
Som dere ser er det mange saker vi kan ta tak i og vi jobber videre med dette og andre saker som er viktige.

Ha en fin ettersommer og høst

Anita Olsen

Leder

0